Tennis taula

Tennis taula

2014/15: El Primer Equip s’estrena a la lliga amb triomf en el dobles04-10-2014

1a Jornada: Club Gimnàstic 4 – CTT Calella “B” 3

 

            Aquest dissabte ha arrencat les lligues espanyoles, on el Club Gimnàstic ha començat la seva il·lusionant 3a temporada a la divisió de bronze com és la 1a Nacional. Els tarragonins, a diferència de les dues anteriors temporades, ha començat de la millor manera: guanyant a casa en la 1a jornada de lliga contra un rival directe per la lluita per la permanència, el Calella “B”. Els del Maresme era un nouvingut de la categoria, però que en cap moment ha demostrat ser de categoria inferior  i prop ha estat de donar la sorpresa.

 

            L’inici de l’enfrontament ha pintat clar color grana, ja que el trident s’ha adjudicat cadascun dels seus individuals avançant l’equip per 3-0: l’Alfredo Vázquez guanyava 3-0 a Pau Tió (1-0), Xavi Vizcaino ho feia per 3-2 sobre Abel Sánchez (2-0) i per idèntic resultat el de Marc Lari sobre Marc Riudavets (3-0). Els tarragonins, tan sols necessitaven una victòria per adjudicar-se el triomf, però els visitants han sapigut aixecar el resultat advers fins empatar 3-3: Alfredo perdia en 3 jocs contra Sánchez (3-1), Marc queia en el cinquè joc contra Tió (3-2) i per idèntic resultat, Xavi cedia contra Riudavets (3-3). Així doncs, l’enfrontament s’havia de decidir en la partida de dobles; aquest cop si la parella local Xavi/Alfredo va ser més encertada que la parella visitant, Tió/Riudavets, en que els granes guanyarien 3 jocs a 1 i sentenciant el 4-3 final en el marcador.

 

            Havent-se completat la 1a jornada de lliga, el Club Gimnàstic es troba a mitja taula en la 5a posició del grup 3 de 1a Estatal. Per la setmana vinent, l’equip torna a jugar a casa rebent la visita del TT Vic (2n classificat) al dissabte 11 d’octubre a les 16h al Pavelló del Club Gimnàstic.

 

 

Acta de la 1a Jornada entre Club Gimnàstic i CTT Calella

Resultats i Classificació de la 1a Nacional Grup 3 (J1)

Enfrontaments de la 2a Jornada

Adjunts

Butlleti Setmanal

2014/15: Senén Alegret 3r al Open Catalunya Juvenil27-09-2014

5 jugadors de la pedrera competint entre els millors de la seva categoria

 

            El passat cap de setmana es va disputar la 1a fase de l’Open Catalunya per a totes les categories: la tripleta d’infantils (Senén Alegret, Ferran Busquets i Enric Rodríguez) es van desplaçar a Calella per jugar la competició del Juvenil “A”. Mentre la parella d’alevins (Ivan Torreblanca i Carles Campabadal) ho feien a l’Aleví “A” a Sabadell.

 

            En la prova de Juvenil “A”, tots 3 passaven la fase de grups:

 

-      Ferran (1r del grup 2): guanyava per 3-0 a David Cabrero (Tàrraco) i per 3-2 a Raúl Fernández (Falcons) i perdia per 1-3 contra Albert Vilardell (Ripollet).

 

-      Enric (1r del grup 3): guanyava a Nil Manyà (Lluïsos) per 3-2, Norbert Tauler (Escala) per 3-1 i Àlex Rico (Ripollet) per 3-1.

 

-      Senén (2n del grup 4): guanyava per 3-1 a Marc Molina (Mollerussa) i perdia 2-3 contra Roger Miró (Ripollet) i Iker González (Escala).

 

            En la fase d’eliminatòries, en Senén passava la ronda prèvia derrotant per 3-2 a Victor Vinuesa (Ateneu). Dins els quarts de final, dels 3 granes, tan sols un passava a les semifinals: hi havia partit entre companys (Senén i Ferran) i se l’acabaria adjudicant el primer d’ells per 3-0. Mentre l’Enric queia en 3 jocs contra Roger Blanco (Vilanova).  El botxí de l’Enric era el rival del Senén en semifinals, el grana va aconseguir dur la partida en el joc però el vilanoví més encertat, passaria a la final.  Per la 3a i 4a posició, en Senén derrotava a Pau Barceló (Ripollet)  i d’aquesta manera aconseguia l’ascens classificar-se per la prova sènior en la propera fase. Pel que fa l’Enric i el Ferran, s’enfrontaven entre ells per la 5a i 7a posició del torneig, i era el Ferran qui guanyaria la partida en 3 jocs.

 

           

En la prova Aleví “A”: en Carles passava la fase de grups i l’Ivan quedava eliminat:

 

-      Carles (2n del grup 4): guanyava per 3-0 a Albert Ferrer (Vilanova), 3-1 a Eudald Menino (Badalona) i perdia per 0-3 contra Marco Berrocal (Cardedeu).

 

-      Ivan (4t del grup 6): perdia en 3 jocs contra Biel Nacio (Vilanova), Joel Rubio (Borges) i Victor Folch (Premià).

 

En les eliminatòries dels vuitens de final, el Carles perdia contra l’Alberto Page (Vilafranca) per 3-0 i quedava amb la 9a posició final.

 

 

Resultats OC 1a Fase Juvenil “A”

 

Resultats OC 1a Fase Aleví  “A”

Adjunts

Open Catalunya 1a Fase - Juvenil A
Open Catalunya 1a Fase - Alevi

2014/15: Marc Lari als Youth Olympic Games 201409-09-2014

 

El jugador grana va arbitrar a futures promeses de l’elit mundial

 

El passat mes d’agost, el jugador del primer equip del Club Gimnàstic, Marc Lari, va ser partícip com a àrbitre internacional de tennis taula en les 2es Olimpíades de la Joventut, celebrades a la localitat xinesa de Nanjing.

 

            El grana va gaudir d’una experiència única, en viure en directe d’un gran esdeveniment mundial. A més a més, de tenir a pocs centímetres a les futures promeses del tennis taula mundial. Un d’ells ja n’és present, es tracta del xinés Fan Zhendong (actual número 2 mundial absolut) que es va proclamar campió per individuals i va obtenir també l’or en la categoria d’equips mixtes amb la seva companya, Liu Gayoang (or també en individual femení).

 

            El tarragoní, com a àrbitre, va tenir una bona actuació i aprovada pel jutges àrbitre de la competició, on les partides més destacades que va intervenir:

 

·         Quarts de final individual masculí: Fan Zhendong  (China) 4 vs HUNG Ka Tak (Hong Kong) 3.

 

·         Quarts de final equips mixtes: China 2 vs South Korea 0 [Vídeo de sota : a partir del moment 1h 35m].

 

 

 

Enllaç dels resultats olímpics (Web Olympic Official)

 

Notícia a CanalBlau TV / TDT Garraf

Adjunts

2014/15: Cronica Setmanal (1)

Fotografies

2014/15: Enric Rodríguez 3r classificat a l’Open de Vic07-09-2014

Jordi Verdejo 4t classificat a l’Open “B” d’El Prat del Llobregat

 

            El passat cap de setmana, arrencaven les primeres competicions de la temporada 2014-15. Els jugadors: Senén Alegret, Enric Rodríguez i Marc Lari van desplaçar-se fins a la capital d’Osona per disputar el prestigiós Open de Vic; els dos primers en la categoria infantil, mentre el darrer en l’Absoluta.

 

            Els millors resultats van aconseguir-se en la categoria infantil on l’Enric aconseguia arribar a les semifinals, caient per 3-1 contra el sotscampió, Sergi Grau (Figueres). Abans, l’Enric s’havia classificat primer del seu grup i ja en les eliminatòries, derrotava per 3-0 al Ferran Busquets (Reus Deportiu) i a l’Oriol Puigmal (Olot). Per altre banda, també cal destacar la 5a plaça del jugador nouvingut al Gimnàstic, en Senén, que havia fet una impecable fase grups amb la 1a posició, i en les eliminatòries s’havia desfet de l’Adrià Rodríguez (Premià de Mar) i de l’Arnau Pons (Esparreguera) per 3-2. La seva trajectòria finalitzava en els quarts de final, havent-se de fer front al campió de la prova, Arnau Roca (Olot). Tot i així, el tarragoní li va plantar cara amb una partida igualada que perdia per 1-3.

 

            Pel que fa en la categoria Absoluta, en Marc es proclamava primer de grup en derrotar per 3-1 a Andrés Tarrassó (Amics de Terrassa) i per 3-0 a Martí Folch (Lluisos de Gràcia). Dins el quadre professional “A”, el jugador grana va tenir contra les cordes al jugador del Calella de Divisió d’Honor, Albert Arcos, ja que la partida es va acabar decantant per avantatges amb victòria pel del Maresme per 1-3.

 

            Mentre, Jordi Verdejo, es desplaçava més a la vora per jugar l’open del club d’El Prat del Llobregat. El jugador grana va entrar al quadre de consolació on passava les dues primeres rondes per 3-0 contra Jaume Franch (El Centre de Gràcia) i Robert Durán (Horta), però perdia a les semifinals per 3-2 contra Ricardo Bernabeu (El Centre de Gràcia). Per la lluita per la 3a posició, el jugador tarragoní no podia enfront a Jordi Serres (Sant Cugat) que acabaria caient per 1-3, conformant-se amb la 4a plaça.

 

 Podi Open de Vic Infantil “A”

 

1r Arnau Roca (Olot)

2n Sergi Grau (Figueres)

3r Enric Rodríguez (Club Gimnàstic)

Adjunts

Absolut Quadre A
Infantil Quadre A

Torneig Santa Tecla 201401-09-2014

     Aquest diumenge va tenir lloc el ja consolidat torneig de Santa Tecla 2014, es van donar cita gran part dels millors jugadors de l'actual 1a Divisió Nacional, amb els quals es va gaudir d'un alt nivell al torneig, cal agraïr la gran assistència per part de tots els jugadors de tots el clubs tant catalans, terres de l'Ebre com del país vasc  amb el que es pot calificar l'event de " La gran festa del tennis taula ".

 

     El torneig arrancava a les 9h amb un total de 70 jugadors en la prova absoluta i 10 en la prova infantil.

 

     La prova absoluta constava d'una primera fase de grups d'entre 4 i 5 jugadors per grup, on els dos primers classificats de cada grup passarien al Open A i el 3er i 4rt al Open B, un cop decidides les posicions es tornava a realitzar una nova fase de grups, en l'Open A quedaven doncs 8 grups de 4 jugadors on pràcticament tots han estat jugant la temporada anterior a la 1a Divisió Nacional, per tant es podia donar qualsevol resultat, de nou els 2 primers d'aquests grups avançarien en la prova i els 2 últims quedaven ja definitivament eliminats.

 

     Tot després de fer una parada al migdia per agafar forces i fer uns bons riures amb tots els presents, es reprenia la prova accedint als vuitens de final, on ja es disputava a eliminatòria directe, els tres granes classificats pel quadre final Ferran Perarnau, Alfredo Vazquez i Xavier Vizcaino no conseguien passar a quarts tot i disputar uns partits igualadissims, Ferran perdia amb Quim Azcón del CTT Cardedeu, Alfredo perdia amb el que seria finalista Manel Menal del CTT Vilafranca i Xavi amb el semifinalista i jugador que retorna al Nàstic Josep Pajuelo, Totes les eliminatòries van ser partits d'alt voltatgel'únic jugador classificat pels 8ens de final que no va poder disputar l'eliminatòria va ser l'Albert Soler del CTT Borges degut a una lesió durant un partit, en el seu lloc entraria Alvaro Barreneche del CTT Sant Cugat anteriorment eliminat i que no desparofitaria l'oportunitat i avançaria fins a semifinals.

     Els finalistes i que van tenir que donar-ho tot per arribar-hi serien Jordi Latorre ( CTT Borges )  i Manel Menal ( CTT Vilafranca ) que es decidiria per 3-1 a favor del Borgenc en una espectacular final. Pel 3er i 4rt lloc jugarien Josep Pajuelo ( Nàstic ) i Alvaro Barreneche ( Sant Cugat ) el qual s'emportaria la 3era plaça Pajuelo amb una còmoda victòria per 3-0.                ( S'adjunta quadre final )

 

     Pel que fa a l'Open B no desmereixeria ni molt menys del "A" ja que a partir del quadre final els partits van ser d'un alt nivell, tres jugadors granes conseguien colar-s'hi, Josep Rodriguez, Enric Rodriguez i Jaume Ollé. La final la disputaria Quim Pla ( Ateneu 1882 ) en front Enric Verdejo ( CN Tarraco ) en un partit molt vistós i que el jugador Tarragoní s'emportaria finalment, a semifinals es quedarien Sebastià Mas 4rt classificat i Alberto Seoane fent podi.            ( S'adjunta quadre final )

 

     La prova Infantil va comptar amb la presència de 10 jugadors els quals van ser molt competitius i van gaudir d'una jornada intensa de Tennis Taula, l'únic representant grana, l'Ivan Herrero va estar a punt de colar-se a semifinals amb 2 victòries, però insufucients amb les 3 victòries que conseguirien Abel Sanchez ( Anaitasuna ) i Pablo Alday ( CTT Cambrils ), del segon grup passarien a semifinals Miquel Alsina ( CTT Cambrils ) i Iñaki Maiza ( Anaitasuna ), la final la diputarien Pablo Alday i Abel Sanchez guanyant-la el jugador Cambrilenc, la tercera plaça seria per Miquel Alsina.

 

     Resultats resta jugadors Club Gimnàstic

          Agustí Sanchez - 2a fase de grups Open A     /     Jordi Verdejo - 2a fase de grups Open A     /     Guillem Santiago - 2a fase de grups Open A     /     Cuqui Sanchez - 2a fase de grups Open A     /     Carlos Loren - 2a fase de grups Open A     /     Jesus Loren - 2a fase de grups Open B

                   

     L'any que ve més i si pot ser millor, però sense vosaltres serà impossible, fina aviat!

 

 

 

Fotografies

GIMNÀSTIC DE TARRAGONA S.A.D.

Partida Budallera s/n

43007 Tarragona


Tel. 977 290 915

club@gimnasticdetarragona.cat